Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi Kuruldu

Sağlık Bakanlığımız tarafından hazırlanarak yürürlüğe konan  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği kapsamında hastanelerimizde tamamlayıcı tıp uygulamaları yapılmaya başlandı.

Bartın Devlet Hastanesi ana bina A giriş katında açılan  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi'nde (GETAT) Kupa Terapisi ( Hacamat ) uygulaması konu ile ilgili eğitim almış hekimimiz tarafından yapılıyor.

Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan köklü tedavi  yöntemine  KUPA TERAPİSİ  denir. Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı YAŞ Kupa Tedavisi  HACAMAT olarak da bilinir. 

Ana mekanizması kan akımının arttırılmasına dayanan Yaş Kupa Tedavisi Geleneksel İslam Tıbbı olarak da bilinir,  Arabçada  (el)-hijamah, Türkçe’de ise hacamat olarak adlandırılır ve hacamat tedavisinin tarihi bin yıldan fazladır. Etki Mekanizması; Vücudun dış yüzeyinden uygulanan basınç, deri altındaki dokulara ve kaslara kanın çekilmesini sağlayarak içerdiği besin ve oksijenin dokudaki hücrelere bırakılmasına ortam hazırlamaktadır. Bu yolla toksinlerin ve atık maddelerin de lenf sistemiyle atılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı, enzim ve hormonların artışı hızlanmaktadır. Tıbbi hacamat bu konuda eğitim almış ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş hekimler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Faydaları yanı sıra uygun şartlarda yapılmadığı takdirde istenmeyen komplikasyonları da hasta sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Yeni açılan GETAT ünitemizde yakın  zamanda Ozon Uygulaması da yapılmaya başlanacaktır. Ozon Tedavisi günümüzde Diyabet (Şeker Hastalığı) Hipertansiyon ve Kronik Hepatit tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için eklem ağrıları, kireçlenmeler, bel ve boyun fıtıkları, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavisinde uygulanmaktadır.

Bartın Devlet Hastanesinde yeni başlanan alternatif tıp uygulamaları ile de vatandaşlarımıza ve çevre illerden gelen hastalarımıza hizmet vermeye devam edecektir.

 

Kupa Terapisi Hangi hastalıklarda yapılabilir;

Sırt  ağrısı, miyozit

Tendinopati, spor yaralanmaları

İskiyalji, lumbalji, brakiyalji

Disk patolojileri

Fibromiyalji

Stres baş ağrısı, migren

Çene artropatisi, bruksizm

Sudeck atrofisi

Post-Zoster nevralji

Trigeminal nevralji

Astım,bronşit

Sinüzit, larenjit, otit Hiperkinetik

Kalp hastalığı

GİS problemleri; bulantı,kusma, kabızlık

Dolaşım sistemi bozukluklarında


Kupa Terapisi Kimlere yapılmamalıdır;

 Ciddi Anemi

 Ciddi Hipotansiyon

 Lösemi hastalarına

 Hemofili hastalarına

 Diyaliz Hastalarına

Organ Naklolmuş hastalar

Genel durumu bozuk yaşlı hastalar

Deride aktif enfeksiyon ve yaraların üzerine

Varislerin  üstüne

1 yaşından küçük çocuklara

Menstürasyon dönemimdeki bayanlara


 


Haber tarihi: 23 / 01 / 2017
Haber Okunma: 1746
Haber Yorumları: 0
Önceki: Hızlı Antijen Testi Uygulamasına Başlandı
Sonraki: İyontoferez Artık İlimizde Aşırı Terleme İçin İl Dışına Sevk Yapılmayacak

Linkler


İstatistikler
Toplam: 666025
Aktif: 19
Bugün: 352
Dün: 1017


Bartın Devlet Hastanesi Bilgiişlem Birimi  © 2013 - 2016

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal