Hastanemizde (Şok Dalga Tedavisi) ESWT İle Topuk Dikeni Tedavisine Başlandı

Genel Sekreterliğimize bağlı Bartın Devlet Hastanesi'nde Şok Dalga Tedavisi (ESWT)  uygulanmaya başlandı.

Bu tedavi (ESWT) güçlü ses dalgalarının vücudun istenen bölgesine odaklanması ve orada tedavi sağlaması esasına dayalı yeni bir ortopedik tedavi yöntemidir. Şok Dalga Tedavisi (ESWT)  Topuk dikeni, Golfçu ve Tenisçi dirseği, Aşil tendiniti, Kalsifik omuz tendiniti, Kaynama gecikmesi ve kaynamaması olan ve bu terapiye uygun hastalarda uygulanır

ESWT'nin etki mekanizması; uygulandığı bölgedeki dokularda şok dalgaları sonrası yeni damarlanma oluşumu ile ilgili büyüme faktörlerinin ortama salınması sağlar. Bunun sonucunda bölgesel besleyici damar oluşumunu ve çevre dokudaki oksijen miktarını artar ve doku iyileşmesini hızlanır.

ESWT Uygulaması öncesi doktorunuzu yapmış olduğu muayenede, röntgen veya ultrason gibi tetkiklerle sorunlu bölge tespit edilir. Sorunlu bölgeye skopi denilen cihaz ile odaklama yapılıp hastalığın türüne, yerine ve şiddetine göre şok dalgaları uygulanır. Cerrahi bir işlem olmadığı için öncesinde herhangi bir anestezi veya hazırlık gerektirmez.

Uygulanan tedavinin süresi ve seans miktarı farklılık gösterir. Tedavi hastalığın yerine ve şiddetine göre 5 ile 20 dakika süren, 3-5 gün arayla uygulanan toplamda 4–6 seanslık terapiden oluşmaktadır.

Uygulama bölgesinde kısa süre içerisinde gerileyen hafif ağrı, ciltte oluşan kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. İlk uygulamada bir miktar ağrı hissedilmekle birlikte tedavideki ilerleme ile bu ağrıya karşı tolerans gelişir. Uygulama sonrası hastalar günlük işlerine devam edebilir, istirahat gerekmez.

ESWT’ nin kas ve iskelet sistemi uygulamalarındaki en önemli avantajı, girişimsel olmayan ve görüldüğü kadarı ile istemeyen etkilerin görülme azlığıdır. Açık cerrahi ile karşılaştırıldığında tedavi süresinin daha kısa, maliyetinin daha düşük olması da tercih sebebidir.

ESWT’in aşağıdaki durumlardan herhangi birinde uygulanması sakıncalıdır.

Uygulama bölgesinde büyüme plağı olan büyüme çağındaki geç hastalar

Uygulama bölgesinde yoğun sinirsel doku olan alanlar

Kötü huylu tümörü olan hastalar

Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar

Akut enfeksiyonu olan hastalar

Gebelik

Haber tarihi: 05 / 10 / 2017
Haber Okunma: 268
Haber Yorumları: 0
Önceki: Hastanemiz çalışanlarından Ebe Hamide YEŞİLYURT ''KALBİMDEKİ DÜŞMAN'' isimli kitap yayınlamıştır. Kendisine yazarlık hayatında başarılar dileriz.
Sonraki: ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı


Linkler


İstatistikler
Toplam: 666018
Aktif: 19
Bugün: 339
Dün: 1017


Bartın Devlet Hastanesi Bilgiişlem Birimi  © 2013 - 2016

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal