Organ Bağış Birimi

ORGAN BAĞIŞI BİRİM SORUMLUSU
Enfeksiyon Hemşiresi
Mualla ALAÇAM

 

Organ Bağışı Nedir?
Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ bağışı bazen görmeyen insanların görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdürürken bir hastanın hayata dönmesini sağlar.


Organ Bağışını Kimler Yapabilir?
1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu isteğin iki tanık huzurunda sözlü ve imzalı olarak beyan edilmesi, ayrıca bunun bir hekim tarafından onaylanması yeterli olacaktır.


Bağışlanan Organlar Nelerdir?
Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Kronik hastalığı olmak, ilaç, sigara ve alkol kullanmak organ bağışına engel değildir.
Kalp, Kalp kapağı, Akciğer, Böbrek, Karaciğer, Pankreas, gözün kornea tabakası gibi organ ve dokular bağışlanabilir. Bir kişi organını bağışlayarak birçok hastaya yaşama Şansı verilebilir.


Organ Alımı Nasıl Gerçekleştirilir?
Organlarınızın alınması işlemi, konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerinin Organ Nakil Merkezlerinde gerçekleştirilir.
Organ Bağışında bulunduğunuz takdirde “Bağış Belgenizi” bir kimlik gibi sürekli yanınızda bulundurmanız ve bu konu hakkında ailenizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Bağışlanan Organlar Kimlere Nakledilir?
Öncelikle doku ve kan grubu uygunluğuna göre Acil bekleyen hastalara nakil yapılır. Her hasta için organ nakli kriterleri vardır. Bu kriterleri birim kurulları (böbrek, kalp, karaciğer) belirler.

Organ paylaşımında en önemli özellik,
a) Tıbbi aciliyetin olması
b) Doku ve kan grubu uyumunun olması
c) Din, dil, ırk, cinsiyet, zengin, fakir ayrımı gözetilmez.
d) Ulusal koordinasyon Sistemi tarafından dağıtım yapılır.
e) Karaciğer ve kalp hastaları için ülkedeki tüm bekleyen hatsalar taranır, uygun alıcıya nakil yapılır. Böbrek alıcılarında ise sıraya göre nakil yapılır.

Diyanet İşleri Başkanlığının Organ Bağışı Hakkındaki Görüşü
Diyanet İşleri BaŞkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 06.03.1980 tarih ve 396/13 sayılı uzun kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiŞtir.

“Kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır.”
(Maide Süresi Ayet 32)


Nakledilen organın kıyamet günü asıl sahibine döndürülmesinde bir Şüpheniz mi var?

“İnsan kendisinin kemiklerini bir araya getiremeyeceğimizi mi sanıyor? Evet, bizim onun parmak uçlarını bile aynen eski haline getirmeye gücümüz yeter.”
(Kıyame Süresi Ayet 3-4)

 

Kadavradan Organ Nakli Nasıl Yapılır?
Kadavradan organ nakli beyin ölümü gerçekleştikten sonra yapılır. Yaşam fonksiyonlarını kaybetmiş olan hastanın Beyin Ölümü Tespit Kurulu tarafından beyin ölümü tespiti yapılır. Organ ve Doku Nakli koordinatörü aileden organ bağışı için izin alır ve aile yazılı onay verirse nakil işlemleri başlatılır.
Hastanemizde Beyin Ölümü Tespit Kurulu kurulmuş olup bu kurul Organ ve Doku Nakli ekibinden farklı kişilerden oluşur ve bağımsız çalışır. Beyin ölümü kurulu dört uzman hekimden oluşur. (Kardiyoloji, Nöroloji, Beyin Cerrahi ve Anestezi uzm.)

Hastanemizde Organ Bağışı
Hastanemizde Organ Bağış Birimi 2007 yılında kurulmuş olup bir koordinatör ve bir hemşireden oluşmaktadır.

Organ Bağış Birimimiz idari bina zemin kat organ bağışı birim sorumlusu odasında bulunmaktadır. Bağış konusunda her türlü bilgi için organ bağış hemşiresine başvurabilirsiniz.

İlimizde; İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Grup BaŞkanlıkları ve Devlet Hastanelerinde organ bağış işlemleri yapılmaktadır.

 

Başkalarına bir yaşam şansı vermeye karar verdiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan doku ve organ bağışı belgenizi alabilirsiniz.

 

İLETİŞİM ADRESİ: İdari Bina  zemin Kat Organ Bağış Birimi
TEL : 0378 227 76 20

 

Lütfen Bağış İçin Başvurunuz
Bartın Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi

Linkler


İstatistikler
Toplam: 666025
Aktif: 23
Bugün: 352
Dün: 1017


Bartın Devlet Hastanesi Bilgiişlem Birimi  © 2013 - 2016

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal